توقیف دارایی های ایران از سوی آمریکا غیر قانونی است

به گزارش خبرگزاری صداوسیما  ولی الله سیف با اشاره به اقدام غیر قانونی دادگاه امریکایی در توقیف دو

به گزارش خبرگزاری صداوسیما  ولی الله سیف با اشاره به اقدام غیر قانونی دادگاه امریکایی در توقیف دو میلیارد دلار از اموال جمهوری اسلامی ایران گفت: توقیف بیش از دو میلیارد دلار از دارایی‌های کشورمان با حکم دیوان عالی آمریکا به بهانه واهی مشارکت ایران در انفجار پایگاه تفنگداران دریایی آن کشور در بیروت انجام شده است.توقیف دارایی های ایران از سوی آمریکا غیر قانونی است


وی با اشاره روند طی شده برای دست اندازی امریکا به اموال توقیف شده جمهوری اسلامی ایران در امریکا گفت: در دولت گذشته و درحالی که مبادلات دلاری (U-Turn) با جمهوری اسلامی ایران به صورت یک استثنا بر رژیم تحریم های دلاری آمریکا علیه ایران مجاز دانسته شده بود ، اوراق بهادار و سرمایه‌گذاری‌های دلاری خریداری شد.


رئیس کل بانک مرکزی گفت: با وجود هشدارهای کارشناسان و مدیران بانک مرکزی مبنی بر پرهیز از سرمایه‌گذاری روی اوراق بهادار دلاری و اینکه این رفع ممنوعیت دائمی نیست، این اوراق خریداری شد.


سیف درخصوص برقراری مجدد ممنوعیت مبادلات دلاری خاطرنشان کرد: در ۱۳۸۷ مجددا قانون ممنوعیت مبادلات دلاری با ایران برقرار شد و بانک‌های آمریکایی از نقل و انتقال وجوه دلاری و تبادلات دلاری با ایران منع شدند؛ علاوه بر این دستور اجرایی ۱۳۵۹۹ که مبنی بر توقیف دارایی های ایران در آمریکا بود نیز در سال ۱۳۹۱ صادر شد.


وی گفت: اگر این اوراق بهادار دلاری با کارگزاری غیرمستقیم امریکایی‌ها خریداری نمی‌شد وجهی وجود نداشت که آمریکایی‌ها بتوانند آن را توقیف کنند.


رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: توقیف قضایی دارایی ها از سال ۱۳۸۷ و توقیف اجرایی و بلوکه شدن آن در سال ۱۳۹۱ اتفاق افتاده است ودر نهایت وضع قانون «حقوق بشر و کاهش تهدیدات سوریه و ایران» در سال ۱۳۹۱ مهم ترین اقدام کنگره در مورد دارایی های ایران محسوب می شود.

انتهای پیام

توقیف دارایی های ایران از سوی آمریکا غیر قانونی است
http://www.naftnews.net/view/17680/توقیف-دارایی-های-ایران-از-سوی-آمریکا-غیر-قانونی-است-
http://www.naftnews.net/rss.html
نفت نیوز

ثبت دیدگاه


7 + 7 =