به گزارش نفت نیوز به نقل از تسنیم؛  وزیر نفت توسعه هنرستانها و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای را اثرگذارتر از دانشگاهها دانست و افزود: توسعه این مراکز علاوه بر اینکه سبب اشتغالزایی ساکنان محلی مناطق می‌شود، سبب می‌شود تا نیروهای حرفه‌ای آموزش دهیم که این موضوع سرانجام به‌نفع صنعت نفت تمام می‌شود.

گزارش نفت نیوز حاکی است تعداد زیادی از آموزشگاههای فنی و حرفه ای و هنرستان های صنعتی با قدمت چندین دهه در صنعت نفت بویژه شهرهای نفت خیز جنوبی کشور مشغول فعالیت و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنعت نفت بودند که در زمان وزارت ۸ ساله آقای زنگنه در دوره اصلاحات این مراکز تعطیل و جذب نیروهای پیمانکاری بدون آموزش لازم به صنعت نفت آغاز شد.

مدیران و کارشناسان بخش نیروی انسانی نفت از همان زمان هشدار داده بودند چنین اقدامی به سیستم صدمه می زند چون سمت های عملیاتی و فنی نفت به گونه ای است که فرد قبل از شروع به کار باید آموزش های لازم ببیند تا در حین کار برای تاسیسات مشکل ایجاد نکند.

این کارشناسان تاکید دارند وجود آموشگاههای فنی و حرفه ای و هنرستان های صنعتی بهترین مراکز برای تربیت و پرورش نیروی مورد نیاز صنعت نفت هستند که از قدمت دهها ساله برخوردارند ولی در یک اقدام غیرکارشناسانه در دوره مهندس زنگنه همه آنها تعطیل شدند و خلاء وجود آنها را هنوز چیزی پر نکرده است.

برخی از کارشناسان نفتی مقیم خارج کشور می گویند این قبیل مراکز هنوز در کشورهای پیشرفته غربی مورد توجه و دایر هستند  .

در هر حال با توجه به اظهارات اخیر جناب مهندس زنگنه باید منتظر باشیم و ببینیم ولی این اشتباه مدیریتی خود را چگونه جبران می کند. آیا مجدداً این مراکز در نفت احیاء می شود یا سخنان وی صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد.


بیژن نامدار زنگنه روز سه‌شنبه ( ۲۸ اردیبهشت ماه) در ادامه سخنان خود در آیین گشایش همایش «مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» با بیان اینکه صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما باید در اجرای این مسئولیت دولت نیز کمک کند، افزود: در سیاستهای اقتصاد مقاومتی که بخشی از آن به صنعت نفت مربوط می‌شود، به رویکرد عدالت‌بنیانی توجه شده است.


 وزیر نفت به حضور انجمنها و سازمانهای مردم‌نهاد در این همایش اشاره و اظهار کرد: رفتار ما باید به‌گونه‌ای باشد که ساکنان محلی احساس کنند که ما آنها را دوست داریم و می‌خواهیم در بلندمدت همراه و همگام آنها باشیم و با آنها زندگی کنیم.


وی با تأکید بر توانمندسازی جوامع محلی در حوزه مسئولیت اجتماعی افزود: توجه به این مسئله سبب می‌شود تا مشکلات بعدی ما در این جوامع حل شود.


 وزیر نفت توجه به حوزه سلامت و بهداشت محیط را نیز از دیگر مواردی یاد کرد که وزارت نفت به آن توجه می‌کند و افزود: طی چند سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا از شهرک‌سازی در مناطق عملیاتی خودداری کنیم چراکه این موضوع را آفتی برای جامعه محلی می‌دانیم.


زنگنه افزود: شهرک‌سازی در مناطق عملیاتی سبب می‌شود تا جامعه محلی با ساکنان این شهرکها ادغام نشده و سرانجام منجر به تقابل و درگیری آنها شود.


وزیر نفت با ابراز اینکه طی سالهای اخیر مردم از شهرهای مختلف برای اشتغال به آبادان آمده‌اند و اکنون هویت آبادانی در آنجا ایجاد شده است، ادامه داد: امروز تیم نفت آبادان متعلق به نفت نیست بلکه جزئی از هویت آبادان است.


وی ادامه داد: با پیشنهاد همکاران بخش اجتماعی، اصل بر اینست که در درون شهرها به ساخت واحدهایی اقدام کنیم و افراد نیز در آنجا زندگی کنند، درست است که در مرحله اول امکان دارد ۸۰ درصد امکانات مربوط به صنعت نفت باشد اما افراد به هم پیوسته خواهند بود و به‌مرور نیز مردم با یکدیگر پیوند داشته و ارتباط برقرار می‌کنند.


*توسعه طرحهای اقماری معنا ندارد


زنگنه با بیان اینکه توسعه طرحهای اقماری در مناطقی مانند عسلویه معنا ندارد، افزود: در طرحهای اقماری، کارکنان در هتل زندگی می‌کنند و خانواده با آنها نیست و این مسئله سبب می‌شود تا آنها دلبستگی نسبت به محلی که در آن کار می‌کنند نداشته باشند؛ در نتیجه شاهد این هستیم که هیچ هویتی در آن منطقه شکل نمی‌گیرد.


وی ساخت شهرکها را یکی از دلایل بی‌هویتی اعلام کرد و افزود: این مسائل سبب می‌شود تا میان خانواده‌ها و کارکنان مشکلاتی به وجود آید.


زنگنه به افزایش اختصاص درآمدهای نفت به عمران مناطق نفتی اشاره کرد و  افزود: این مقدار هم‌اکنون به ۲ درصد رسیده است در حالی که در سال ۷۹، ۲ در هزار بوده است.


وزیر نفت با اشاره به توجه دولت دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسئولیتهای اجتماعی ادامه داد: به‌پیشنهاد وزیر کشور قرار شده است تا از طریق وزارت نفت برای عمران مناطق هزینه شود که این مسئله از جمله اقدامات مؤثر برای بهبود سلامت در مناطق است.


وی ادامه داد: پارسال از دولت درخواست کردیم تا دو درصد از هزینه طرحها به اهداف اجتماعی اختصاص یابد که دولت نیز با این مسئله موافقت کرد و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز ابلاغ شد.


*تصور پولدار بودن نفت درست نیست


وزیر نفت با اظهار اینکه اجرای همه امور افزون بر پول به کار مدیریتی نیاز دارد به اهمیت نقش بانوان در اجرای فعالیتهای اجتماعی تأکید کرد و افزود: ما نمی‌توانیم کار اجتماعی را در مناطق انجام دهیم و به بانوان توجه نکنیم زیرا رضایتمندی بانوان سرانجام به رضایتمندی افراد منجر می‌شود.


وی افزود: اگر بانوان راضی باشند، جامعه نیز راضی است و اگر آنها ناراضی باشند سرانجام شاهد نارضایتی افراد خواهیم بود.


زنگنه با ابراز “باید به ورزش، رفاه و اوقات فراغت بانوان نیز توجه کنیم”، افزود: باید کاری کنیم تا بانوان راضی باشند.


وی با بیان اینکه وزارت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما تصور پولدار بودن نفت درست نیست، افزود: با اینکه وزارت نفت پول زیادی را تولید می‌کند اما بخش قابل توجهی از آن به یارانه اختصاص می‌یابد و مبلغ ناچیزی به این صنعت می‌رسد حتی در مواردی نیز ما در پرداخت حقوق کارکنان خود با مشکل روبه‌رو هستیم.


زنگنه با حمایت از توجه به سلامت و بهداشت تصریح کرد: همه فکر می‌کنند ما پولدار هستیم اما درآمدهای ناشی از صادرات نفت به خزانه واریز می‌شود و تنها مبلغ کمی از آن سهم نفت است.

انتهای پیام

اعتراف وزیر نفت به یک خطای بزرگ مدیریتی خود در دوره اصلاحات/ زنگنه: توسعه هنرستانها و مراکز آموزش فنی و حرفه ای را اثرگذارتر از دانشگاهها می دانم
http://www.naftnews.net/view/17755/اعتراف-وزیر-نفت-به-یک-خطای-بزرگ-مدیریتی-خود-در-دوره-اصلاحات-زنگنه:-توسعه-هنرستانها-و-مراکز-آموزش-فنی-و-حرفه-ای-را-اثرگذارتر-از-دانشگاهها-می-دانم
http://www.naftnews.net/rss.html
نفت نیوز

ثبت دیدگاه


9 × = 54